Vés al contingut (premeu Retorn)

Sessió inf. Mobility program a University Colorado - Boulder (USA)

Vine a investigar a una universitat d’enginyeria de primer ordre dels EUA!

Quan
07/10/2021 des de/d' 12:15"
On
Aula LS1 (ETSEIB)
Afegeix un esdeveniment al calendari
iCal
  • Presentació del Mobility program a University Colorado - Boulder (USA)
  • Per a la realització del Treball de fi de màster
  • Més informació

UNIVERSITY RESEARCH INTERNSHIPS

The College of Engineering and Applied Science at the University of Colo rado Boulder (CU) provides mobility opportunities for undergraduate and master’s students from Europe to complete their final projects in engineering and computer science under a CU faculty member’s supervision. The program is a unique opportunity to complete a research internship of 4-6 months in a campus research lab in beautiful Boulder, Colora do.

For more information about our world-renowned research and academic focus areas, please see www.colorado.edu/engineering/.

READY TO APPLY?

Apply before March 1st by submitting application materials to Britta Bergstrom (brittany.bergstrom@colorado.edu).

To see a full list of the required application materials and for more information please see our website at www.colorado.edu/engineering-international/europe-colorado-program